İnsan psikolojisinde beyine etki eden iki düşman tanım var.. Biri plasebo, diğeri ise nosebo.. Biz bugün bu iki etkiden bahsedeceğiz…

Plasebo ve nosebo, aslında beynin koşullara bağlı olarak “sanal bir algı” oluşturduğunun ve vücudun yaşamsal belirtileri üzerinde “aldatıcı” bir etkisi olduğunun en büyük kanıtıdır. Diğer bir deyişle, beyin kendi bedenine “yalan” söyleyerek sizi  istediği doğrultuda yönlendirebilir.

Plasebo etkisinde olduğu gibi, nosebo etkisi de yanlış beklentiler sebebiyle ortaya çıkar. İkisi arasındaki fark, nosebo etkisinde beklentilerin olumsuz yönde olması. Aslında tam olarak açıklamak gerekirse; nosebo etkisinde kişi bir davranışının ardından bu davranışının kendisine gelecekte olacak sahte zararlarının söylenmesiyle kişinin söylenen zararları yaşamaya başlaması durumu…

Örneğin; Bir kişiye yemek yedikten sonra, yemeğin içinde zehir olmamasına ramen “yemeğinde zehir vardı” şeklinde yapılan şakanın ardından kişinin midesinin bulanması, bayılması gibi durumlara verilen bir etki.

TEORİ DÜNYAMIZ

Tıp çok ilerleme kaydetti. Bunu artık hepimiz biliyoruz. Kök hücre yapılmasından, insan klonlamaya, bazı hastalıkları nanoteknolojiyle tedavi etmeye kadar çok şey artık yapılabiliyor. Tıp dediğimiz oluşum ilaç şirketleri tarafından yönetiliyor ve ilaç satma üzerine kurulu kâr elde etmeye  çalışan bir sistem var. Adı üstünde sağlık sektörü diyoruz ve bu sektörde en büyük silah ise  ilaçlar…

Yıllardır ülkemizde de sürekli  bir sürü teori var üretiliyor. “Aslında o hastalığın ilacı bulundu ama satışa sunulmuyor.” , “O hastalığı bilerek çıkardılar.”  gibi… Bu konunun detayına girmeden farklı bir konudan bahsetmek istiyorum aslında 🙂

TOPLUM VE DEVLET BASKISI

Toplumumuzun ve devletin sağlıkla ilgili yaptıkları hakkında bir kaç şeyden kısaca bahsetmek istiyorum. Stres denilen olgu ne yazık ki doktorların bize bahanesi olarak bulunmuş bir şey değil. Stres hormonların salgılanması ile ilgili bir durum ve kişide stres anında salgılanan hormonlar var. Bu stres durumunda hormonlar ne zaman salgılanır? Bir kişi ne zaman streslidir ?

Ölüm duygusuna duyulan kaygıyla stres hormonlarınızı tetikleyebilirsiniz en basit örneği de bu.. Stres doğada bir savunma mekanizması. Stres sizin bazı sistemlerinizi kapatarak tüm gücünüzü ve enerjinizi kaçırmaya itiyor. Yani hayat kaygısı taşıyan insanlar stres altında. Hastalıkların sebebini strese bağlıyoruz çünkü stres bağışıklık sisteminizi etkilediği için çok rahatlıkla hastalanabiliyorsunuz.

BİZİM YANLIŞLARIMIZ

Toplumumuzdaki en büyük sorun şu ; toplumumuz kaygılı olmayı , durmadan sorun çözmeyi , koşuşturmayı abartıyor. Hiç durmadan para kazanmak zorundasınız başarılı olmak zorundasınız çünkü hayat kaygınız bu. Sokağa düşüp soğuktan ölmekten korkuyorsunuz ve bu stresinizi yükseltiyor ve bu stres sizi hasta ediyor stres yüzünden ölüyorsunuz. Çünkü stres bir iki saniyede olması ve bitmesi gereken bir şey iken hayat korkusu biz de bir ömür devam ediyor.

Hasta oluyorsunuz hastalığınıza bir çare arıyorsunuz ve sağlık sektörü size bir kaç tane belirli kalıp şekilleri sıkıştırıp ağzınıza atmaya çalışıyor. Ve asla bu sizi düzeltmiyor çünkü sizi ancak siz düzeltebilirsiniz.

İLAÇ SEKTÖRÜNDE PLASEBO VE NOSEBO ETKİSİ

Bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum var ; plasebo.. kısaca tanımı şu , insanlar ilaç içiyorlar bu ilaçların içerisinde herhangi bir şey olmasa bile eğer bu ilaçların kendisini düzeltebileceğine inanıyorsa düzeliyorlar.  Küçük haplar içerek hastalıklardan kurtulmak kanıtlanmış bir şey. Hastalıkların üçte biri plasebo etkisi ile iyileştiriliyor yani biz hap içerken plasebo etkisine kapılmazsak ve o hapların bizi iyileştireceğine inanmazsak yani yeterince para vermemişsek iyileşmiyoruz.

Plesebo etkisi kanıtlanmış tüm ilaç şirketlerine deneme amacıyla mutlaka yapılan bir şey iken internette plesebo hakkında bir iki satır bir şey görmüşüzdür. İşte bence etkisi kanıtlanmış bir etki daha var Nosebo… Plesebo etkisinin tam tersi yukarıda da anlattığım gibi.. İnsanlar eğer hasta olacaklarına inanırlarsa hasta oluyorlar. (şu an gündemde ki korona virüsü gibi)

Yani hastalık hastalarının hasta olmalarının bir sebebi de bu durum. İnsanları karamsarlaştırıyor ve geleceğe karşı kaygılandırıyor. Günümüzde ise en büyük sağlık sorunu kanser inanılmaz hızlı halde yayılıyor ve kanser stres hormonuyla beraber daha güçlü hale geliyor. Şimdi hep yaptığım gibi size “pozitif düşünün”, “daha iyi olun” demeyeceğim çünkü bu imkansız. Önce bilinç altınızı  temizlemeniz gerekiyor. Bilinç altını temizleyebilmekte  öyle herkesin harcı değil maalesef. 🙂

Biliyorum ki kaygılanmak, hayatın ağırlığı altında kalmak garip bir şekilde övünmeyi yanında getiriyor. “ben zor bir hayat yaşıyorum” bununla övünür mü bir insan evladı? Bununla övünüyorsa bir insan işte Nosebo etkisine kapılmış, stres hormonu tavanda ve ölmeye hazırlansın.. Buradaki en büyük sorun toplumumuzda.. Toplumumuz ve devletimiz size durmadan koşmayı emredecek yapıdan çıkmadığı sürece biz o koşuyu yaparken duvara çarpacağız..

(Visited 125 times, 1 visits today)

YORUM YAP